  • Bussmann F62C 500V 40AS Mil Fuse (B)
Image 1
Click to enlarge
Pin It
Call for pricing.
0 Stars
Class: F62
Series: F62C
Part Number: F62CS 066B
Mfg Catalog Number: F62C500V40AS
Mil Spec: MIL-PRF-15160/62
VAC: 500V
Amps: 40 amp
Fast Acting
SKU:
F62CS 066B
Condition:
Weight:
Availability:
Shipping:
Minimum Purchase:
unit(s)
Maximum Purchase:
unit(s)
Gift Wrapping:
Quantity:
Buy in bulk and save
Other Details
Class:
F62
Series:
F62C
Part Number:
F62CS 066B
Mfg Cat No:
F62C500V40AS
Mil Spec:
MIL-PRF-15160/62
VAC:
500V
Amps:
40 amp
Reference:
DataSheet
Related Products
  • Bussmann F62C 500V 35A Mil Fuse (B)
  • Bussmann F62C 500V 40A Mil Fuse (B)
  • Bussmann F62C 500V 50A Mil Fuse (B)
  • Bussmann F62C 500V 60A Mil Fuse (B)
  • Bussmann F62C 500V 50AS Mil Fuse (B)