  • Bussmann F60C 500V 20A Mil Fuse (B)
Image 1
Click to enlarge
Pin It
Call for pricing.
0 Stars
Class: F60
Series: F60C
Part Number: F60C 062B
Mfg Catalog Number: F60C500V20A
Mil Spec: MIL-PRF-15160/60
VAC: 500V
Amps: 20 amp
Fast Acting
SKU:
F60C 062B
Condition:
Weight:
Availability:
Shipping:
Minimum Purchase:
unit(s)
Maximum Purchase:
unit(s)
Gift Wrapping:
Quantity:
Buy in bulk and save
Other Details
Class:
F60
Series:
F60C
Part Number:
F60C 062B
Mfg Cat No:
F60C500V20A
Mil Spec:
MIL-PRF-15160/60
VAC:
500V
Amps:
20 amp
Reference:
DataSheet
Related Products
  • Bussmann F60C 500V 10A Mil Fuse (B)
  • Bussmann F60C 500V 1AS Mil Fuse (B)
  • Bussmann F60C 500V 8AS Mil Fuse (B)
  • Bussmann F60C 500V 10AS Mil Fuse (B)
  • Bussmann F60C 500V 20AS Mil Fuse (B)